O zaczynaniu życia na emigracji, czyli jak wyglądało stawiane pierwszych kroków w Turynie…

Myśleliście kiedyś o tym, żeby pewnego dnia rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady ??? My też niejednokrotnie. Marzyliśmy też o dalekich podróżach po świecie. By udało się zebrać odpowiedni kapitał na wyprawę do Ameryki Południowej musieliśmy rzucić wszystko i wyjechać trochę dalej niż w Bieszczady. Los od dawna pchał nas w stronę włoskiej ziemi i tak trochę przypadkiem trafiliśmy do Turynu w lutym tego roku.


Pierwsze 10 dni spędziliśmy, dzięki pomocy mojej niezawodnej rodziny z Kanady, w pięknym hotelu na Piazza Solferino w samym sercu miasta. Był do dla nas czas na zorientowanie się w mieście i znalezienie mieszkania. Dzięki zdobytej przed wyjazdem umiejętności posługiwania się językiem włoskim na odpowiednio dobrym poziomie, mogliśmy poszukiwać mieszkania na włoskich stronach internetowych. I to okazało się być jednak okropnie trudnym zadaniem. Setki przeglądanych dziennie ogłoszeń, kilkadziesiąt osobiście odwiedzonych mieszkań. Możemy Wam dzięki naszemu doświadczeniu odpowiedzieć na kilka pytań, na które warto znać odpowiedź zanim podejmie się decyzję o wyjeździe :

1. Gdzie szukać ogłoszeń o mieszkaniu do wynajęcia ?

Strony internetowe to kopalnia ogłoszeń i “świetnych” ofert. Osobiście za najlepsze miejsce do poszukiwań uważamy portal subito.it oraz bakeca.it. Na obu stronach przed rozpoczęciem wyszukiwania należy ustawić filtr wyświetlający jedynie ogłoszenia prywatne. Tym sposobem unikniemy narażania się na dodatkowe koszty związane z prowizją dla agencji nieruchomości. Proponujemy również przeglądanie tylko ofert z załączonymi zdjęciami. Wierzcie nam, straciliśmy wiele niepotrzebnych godzin na oglądaniu ”pięknych’’ mieszkań na strychach, w piwnicach i garażach.


2. Jak wybrać odpowiednią okolicę?

Tutaj jedyne rozwiązanie to rozmowa z miejscowymi. My w ten sposób, niestety dopiero po kilku dniach poszukiwań i oglądania mieszkań w okolicach, w których kradzieże i handel narkotykami są na porządku dziennym, dowiedzieliśmy się które części miasta są bezpieczne i dobrze skomunikowane z centrum. Jeżeli więc zaplanujecie osiedlenie się w Turynie zdecydowanie unikajcie okolic Porta Palazzo i Barriera di Milano.


3. Ile może kosztować wynajem?

Turyn to dość duże miasto, w którym ceny mogą być reprezentatywne przynajmniej dla północnej części Italii. Tak więc co to znaczy uczciwy koszt wynajmu? Biorąc pod uwagę samodzielne jednopokojowe mieszkanie dla dwóch osób z kuchnia i łazienką, umeblowane, wyposażone w sprzęt AGD i położone najdalej 10-15 minut jazdy autobusem lub tramwajem od centrum powinno nie kosztować Was więcej niż 450 euro za miesiąc, mając wliczone opłaty komunalne. Dodatkowo oczywiście zapłacimy media wg. zużycia- nie powinny one przynajmniej w okresie wiosenno-letnim być wyższe niż 100 euro za 2 osoby. Podsumowując miesięczny koszt wynajmu to około 550 euro dla dwóch osób. Nam po długich poszukiwaniach udało się płacić 520 euro za miesiąc. Pamiętajcie, że nawet jeśli świetnie mówicie po włosku, ludzie widzą, że jesteście obcokrajowcami i chcąc na tym zyskać, dyktują wyższe ceny. Nie dajcie się oszukać! !


4. Co z kaucją ?

Niestety trzeba będzie ją zapłacić, niezależnie o długości najmu. Zazwyczaj jest to równowartość dwumiesięcznego czynszu. W naszym przypadku 840 euro do zwrotu po zakończeniu okresu najmu.


5. Czy podpisywać umowę??

Jak najbardziej podpisywać, to gwarancja uczciwości wynajmu dla Was i dla właściciela. Najpopularniejsze we Włoszech typy kontraktów to 4+4, 3+2. W praktyce oznacza to wynajem na okres 4 lub 3 lat z możliwością przedłużenia na okres kolejnych 4 lub 2 lat. Rejestrowanie innych kontraktów jest mało opłacalne, więc jeśli właściciel zgodzi się na wynajęcie Wam mieszkania na krótszy okres czasu zadbajcie o to, by w umowie znalazł się zapis o odpowiednim okresie wypowiedzenia. Liczcie się też z faktem, że część osób może odmówić Wam wynajęcia lokum, jeśli nie jesteście nigdzie zatrudnieni i zmierzacie dopiero rozpocząć poszukiwania pracy. Omówcie z właścicielem kwestię formy płatności – na początku lepiej umówić się na płatności gotówkowe w związku z brakiem włoskiego konta bankowego, którego założenie nie jest proste, ale o tym później. Do podpisania umowy będzie Wam potrzebny polski dowód osobisty lub paszport i włoski numer identyfikacji podatkowej tj. Codice fiscale. To pierwsza z formalności, którą musicie się zająć przyjeżdżając do Włoch. Bez niego nie tylko nie wynajmiecie mieszkania, ale nie kupicie też karty do telefonu, nie uda Wam się wyrobić karty z abonamentem na komunikację miejską. Adres biura w Turynie: Agenzia delle Entrate Corso Bolzano 30, radzimy ustawić się w kolejce w miarę wcześnie rano około 9 w dni robocze. ( Biura zamykają się o 13:15, od poniedziałku do środy pracują również od 14:30 do 15:30).

Po dokładnie 14 dniach walki na rynku nieruchomości piliśmy kawę w swojej nowej kuchni zastanawiając się jak rozpocząć kolejne, jeszcze trudniejsze poszukiwania pracy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *