Jordania praktycznie

Chcielibyście zorganizować wyjazd do Jordanii na własną rękę?? Nie wiecie, od czego zacząć? Jak przygotować się do podróży, gdzie szukać biletów, noclegów, transportów?? Jak stworzyć swój własny plan wyprawy?? Przygotowaliśmy dla Was praktyczne porady, które sprawią, że samodzielne zaplanowanie wyjazdu będzie prostsze niż kiedykolwiek.

1. Bilety lotnicze
Do stolicy Jordanii- Ammanu najłatwiej i najtaniej dostaniecie się bezpośrednim lotem oferowanym przez Ryanair z Krakowa. Bilety w obie strony w najkorzystniejszej ofercie mogą kosztować nawet 200 zł! Przy planowaniu dłuższego pobytu należy wziąć pod uwagę również opłatę za dodatkowy bagaż podręczny lub bagaż rejestrowany. Mała torba, którą może zabrać ze sobą każdy pasażer w cenie biletu, musi mieścić się w wymiarach 40 cm x 25 cm x 20 cm. Kupując tzw. “Priorytet” dostajemy dodatkowo możliwość przewiezienia walizki o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm i wadze nie większej niż 10 kg. Dopłata za wspomniane pierwszeństwo z 2 bagażami podręcznymi to w zależności od lotu około 6-10 euro. Bagaż rejestrowany do 10 kg możemy kupić za 10-12 euro. Koszt bagażu rejestrowanego mieści się w granicach 25 euro za sztukę.

*Transport z lotniska do Ammanu- autobusy Airport Express odjeżdżają sprzed wejścia głównego na terminal przylotów. Bilety w cenie 3,5 JOD zakupimy w małym kiosku niedaleko przystanku. Dojazd do miasta zajmie nam około 45 minut. Ostatnia stacja to oddalony od centrum o prawie 5 km dworzec autobusowy Tabarbour. Najbliżej centrum znajdują się przystanki: Fifth i Six Circle. Pieszo dotarcie z tych stacji na stare miasto zajmuje około 25-30 minut.

2. Wiza

Pierwsza możliwość to zakup jednorazowej wizy na lotnisku bezpośrednio po przylocie lub przy przejściu lądowym- na granicy Państwa. Koszt wizy to 40 JOD. Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.
Druga możliwość przeznaczona jest dla turystów planujących pozostać w Jordanii na czas minimum 3 nocy ( 4 dni) i wiąże się z zakupem tzw. Jordan Pass. Jest to karnet, dzięki któremu otrzymujemy wstęp do ponad 40 atrakcji na terenie całego kraju- w tym do Petry i na słynną pustynię Wadi Rum oraz wizę turystyczną. Koszty ( wszystkie karnety gwarantują wizę i dostęp do dodatkowych atrakcji- lista tutaj: https://www.jordanpass.jo/Contents/Jordan_Attractions.aspx) :

1. Jordan Wanderer -70 JOD (99 USD)- 1 dzień zwiedzania Petry
2. Jordan Explorer – 75 JD – (106 USD)- 2 dni zwiedzania Petry
3. Jordan Expert – 80 JD – (113 USD) – 3 dni zwiedzania Petry

* Petra by night- atrakcja płatna dodatkowo na miejscu- 17 JOD- Poniedziałek, Środa i Czwartek w godzinach 20:30-22:30, nie można wcześniej rezerwować biletów.
** Zakupu karnetu należy dokonać on-line na stronie https://www.jordanpass.jo/Default.aspx
*** Karnet jest waży przez 12 m-cy od dnia zakupu, ale jego ważność wygasa po 2 tygodniach od zeskanowania go przy pierwszej atrakcji turystycznej.

3. Waluta

W Jordanii walutą obowiązującą jest dinar jordański- 1 JOD = 5,38 zł. Najkorzystniej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Tutaj kurs stały 1$ = 0,71 JOD. W stolicy i innych większych miastach bez problemu znajdziecie kantory wymiany walut. UWAGA! Nie wymieniajcie pieniędzy na lotnisku- w tamtejszym kantorze obowiązuje dodatkowa prowizja za usługę w wysokości około 10-20 JOD-ów w zależności od wymienianej kwoty.
Nie powinno być też problemów z wypłatą lokalnej waluty z bankomatów w większych miastach. Honorowane są zarówno karty Visa, jak i MasterCard. Płatności kartą są akceptowane w nielicznych miejscach, dobrych hotelach i restauracjach. Należy zawsze pamiętać o awaryjnym zapasie gotówki- zdarza się, że bankomaty “nie widzą kart”, a terminale zwyczajnie nie działają.
Przygotujcie się na “konieczność” dawania napiwków.

4. Nocleg

Duża baza noclegowa jest dostępna w większych miastach i w okolicach atrakcji turystycznych. Rezerwacja możliwa przez booking.com . Ceny za dwuosobowy pokój w Amman i Madabie– od 54 zł, ze śniadaniem wliczonym w cenę- od 62 zł, w Wadi Musa (Petra) od 70 zł, ze śniadaniem 110 zł- większość hoteli oferuje darmowy transfer do Petry, w Akabie (niedaleko pustyni Wadi Rum) – od 60 zł.
Przy założeniu budżetu w wysokości 15-20 euro za noc dla dwóch osób powinniście bez problemów zarezerwować noclegi w dobrych warunkach.
* Podane ceny noclegów obowiązują poza wybrzeżem Morza Martwego– tutaj znajdziecie tylko ogromne 4- gwiazdowe hotele. Ceny zaczynają się tutaj od 420 zł za noc dla dwóch osób ze śniadaniem i dostępem do prywatnej plaży. Nad Morzem Martwym publicznych plaż jest niewiele, a te, które istnieją są bardzo zaniedbane. Wejście na hotelową plażę dla turystów niezamieszkujących hotelu to około 20 JOD od osoby. Naszym zdaniem, w związku z tym bardziej opłacalną wersją jest ta z noclegiem, śniadaniem i dostępem do morza w cenie.

5. Jedzenie, restauracje i sklepy

Cena obiadu złożonego z pysznych lokalnych dań to tutaj koszt około 3-5 JOD/os. Za taką cenę dostaniemy tu zestaw kebab- do wyboru w niezliczonych wersjach smakowych i wiele innych menu obiadowych.
Przykładowe ceny żywności i innych artykułów w sklepach:
– słodkie i słone przekąski w piekarni (ogromne i przepyszne!) 4 szt., – 2,5 JOD
– półkilogramowy chleb – 0,25 JOD
– litr mleka- 1,1 JOD
– 1,5 litra wody mineralnej- 0,40 JOD
– kilogram jabłek- 1,3 JOD
– baton- 0,20 JOD
– puszka Coca-coli- 0,5 JOD
– mała butelka lokalnego piwa- około 3,5-4 JOD
– kawa po turecku z cynamonem i kardamonem- 1 JOD
– świeżo wyciskane soki- 1,5 JOD
– paczka papierosów- 2,5 JOD

Pamiętajcie, że w Jordanii cena jest pojęciem względnym. Kupicie coś za tyle, za ile sobie wytargujecie! I nie chodzi tutaj tylko o pamiątki, targować należy się wszędzie- na straganach,w małych supermarketach i lokalnych barach.

6. Transport

Wynajem auta- najlepiej zorganizować w stolicy, cena za dzień wynajmu to około 25-35 JOD, do tego oczywiście koszty paliwa (cena za litr benzyny- 0,85 JOD) oraz ubezpieczenie. Wystarczy polskie prawo jazdy i dużo odwagi w prowadzeniu samochodu na drogach, na których nie obowiązują żadne przepisy
Druga możliwość, którą my wybraliśmy to poruszanie się busami, taksówkami oraz korzystając z samochodów Uber/Careem.

Koszty naszych przejazdów (4 os.):
– Amman- Jerash- 1 JOD/os, busy odjeżdżają z Dworca Północnego- bez rozkładu, ale umiarkowanie często
– Amman- Morze Martwe- 15 JOD- Careem
– Morze Martwe- Góra Nebo- 12 JOD- Careem
– Góra Nebo- Madaba- 10 JOD- Careem
– Madaba- Petra- 50 JOD- taksówka
– Petra- Wadi Rum V. Center- 20 JOD- taksówka
– Wadi Rum- Akaba- 17 JOD- taksówka
– Akaba- Granica Państwa – czynna do 20:00- 10 JOD- taksówka
– Granica Państwa- Ejlat hotel- 50 zł taksówka
– Ejlat centrum- Ovda Airport- autobus nr 282- 21,5 szekli za osobę.

Aplikacje Uber i Careem działają bardzo sprawnie na północy państwa. Na południu lepiej sprawdzają się taksówki, których ceny trzeba targować!! Zupełnie nie opłacają się przejazdy autobusami firmy JETT- wielokrotnie droższe nawet od taksówek!

*Lokalne busy- odjeżdżają rzadko i tylko na niektórych trasach, o bardzo wczesnych porannych godzinach i często nie chcą zabierać turystów lub zabierają ich za podwójną cenę. Wyjątek minibusy do Jerash.

7. Internet i telefon

Sieci wi-fi sprawnie działają w prawie wszystkich hotelach i hostelach, bez zawrotnego przesyłu danych. W dobrych cenach dostępne są pakiety internetu do kupienia na kartach SIM. W punkcie należy poprosić o aktywację karty na naszym telefonie.
Przykładowa cena: 30 GIGA internetu za 18 JOD. Oczywiście są pakiety o wiele mniejsze. My korzystaliśmy z powyższego w 4 osoby przez 7 dni.
Zasięg sieci praktycznie wszędzie, poza pustynią Wadi Rum. Roaming koszmarnie drogi.

8. Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą niewielkie. Kraj przyjazny dla turystów. Należy zachować ostrożność przy poruszaniu się w okolicach stref przygranicznych. Kraj zagrożony jest atakami terrorystycznymi ze względu na sytuację w regionie. Należy śledzić komunikaty MSZ przed wyjazdem.

9. Język i obyczaje

Obowiązującym językiem jest arabski. Panująca religia to islam sunnicki. Należy zwrócić uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania. Dotyczy to przede wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Nie należy całować się w miejscach publicznych i ubierać się w zbyt odsłonięte stroje, szczególnie w okolicach meczetów i innych miejsc modlitwy.
W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek, część instytucji państwowych jest zamknięta również w soboty. Weźcie pod uwagę trudności z zakupami, oddaniem wynajętego samochodu, czy rzadszym kursowaniem komunikacji miejskiej pod koniec tygodnia.

10. Gniazdka elektryczne

Polskie, brytyjskie, włoskie, a najczęściej wielki bałagan. Dobrze jest mieć ze sobą wielofunkcyjną przełączkę z konwerterem.

11. Zdrowie i ubezpieczenie

Wskazane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej podróżnej, zapewnianej przez rozpoznawalną międzynarodową firmę. Nie są wymagane szczepienia ochronne, choć warto pomyśleć o nich przed wyjazdem i jeśli mamy wystarczająco czasu zdecydować się na to przeciwko WZW typu A i B, błonicy i tężcowi oraz MMR.
Koszt wizyty lekarskiej w Amman to około 15-30 JOD.

12. Gdzie warto się wybrać naszym zdaniem?

Trasa naszej wyprawy: Amman- Jerash- Morze Martwe- Góra Nebo- Madaba- Wadi Musa- Petra- Wadi Rum- Akaba.

1. Amman– tak, by spróbować lokalnej kuchni, kupić oryginalne pamiątki, napić się pysznej kawy z kardamonem i cynamonem. Ile czasu chciałbyś tu spędzić ? Nie więcej niż 2 dni.
2. Jerash– zdecydowanie tak, historia na wyciągnięcie ręki. Ile czasu chciałbyś tu spędzić? Wycieczka jednodniowa, wejście wliczone w Jordan Pass.
3. Morze Martwe– trudno powiedzieć, unoszenie się na wodzie w zasolonej wodzie i błotna kąpiel zajęły nam nie więcej niż 2 h, poza tym miejsce raczej bez charakteru i naszym zdaniem samo w sobie nieco depresyjne, przesiąknięte atmosferą ogromnych nadmorskich hoteli all-inclusive. Ile czasu chciałbyś tu spędzić? Nie więcej niż jeden dzień.
4. Góra Nebo i Madaba– przepiękne sanktuarium z widokiem na Ziemię Obiecaną i niewielkie miasteczko z możliwością skosztowania lokalnych przysmaków, zdecydowanie polecamy! Ile czasu chciałbyś tu spędzić? Jednodniowa wycieczka. Na Górę Nebo obowiązują dodatkowe bilety wstępu w cenie 2 JOD/os.
5. Petra– czerwone miasto Nabatejczyków zachwycające po dziś dzień. Ile czasu chciałbyś tu spędzić? Jeden, a najlepiej 2 dni. Przygotujcie dużo siły i przekąsek.
6. Wadi Rum– najpiękniejsza pustynia, jaką udało nam się kiedykolwiek zobaczyć. Off-road’owe wyprawy są zdecydowanie warte swojej ceny. (Przykładowa cena 5-godzinnej wyprawy: 75 JOD/ 4 osoby) Ile czasu chciałabyś tu spędzić? Jeden, a najlepiej 2 pełne dni z noclegiem w beduińskim obozie.
7. Akaba– małe, przyjemne nadmorskie miasteczko. Ile czasu chciałbyś tu spędzić? Jeden pełny dzień.

Chętnie odpowiemy na wszystkie wasze pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Podzielcie się z nami Waszymi wrażeniami z Jordanii. Macie jakieś swoje praktyczne rady??

Zostaw komentarz