TANIE LATANIE, czyli dziesięć wskazówek, jak znaleźć bilety lotnicze w okazyjnej cenie.

Od kiedy na rynku pojawiły się tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair, Wizzair czy EasyJet, w internecie mnożą się „wspaniałe oferty tanich przelotów“ do praktycznie wszystkich krajów Europy. Pojawia się pytanie, jak nie zginąć w natłoku promocji, jak ocenić, co naprawdę się opłaca i wreszcie jak to zrobić, żeby latać również na odległe kontynenty wciąż płacąc mniej.

1. Z jakiej wyszukiwarki skorzystać?

Skyscanner to nasz numer jeden wśród wyszukiwarek lotów. Strona, jak i aplikacja są proste w obsłudze. Pozwalają na wyszukiwanie lotów bezpośrednich i przesiadkowych, porównanie cen biletów na przestrzeni miesiąca, czy roku. Możemy znaleźć loty w jedną lub obie strony, zobaczyć promocje oferowane bezpośrednio przez przewoźników, jak i wynegocjowane dla pośredników.

2. Jak wybrać miejsce wylotu?

Nigdy nie ograniczaj się do określenia miejsca wylotu jako „Polska“, czy tym bardziej „Kraków/Wrocław/Warszawa“. Jeśli z Polski nie da się tanio polecieć do twojej wymarzonej destynacji to nie zanczy, że nie da się polecieć w ogóle. Poszukaj lotów z sąsiednich krajów, takich jak Niemcy/Czechy/Słowacja. Wybierz duże miasta łatwo osiągalne komunikacją autobusową.

Przykłady:

*Nam udało się kupić bilety na trasie Berlin-Barcelona w cenie 10 euro/os. Dojazd do Berlina z Krakowa kosztował nas 30 zł/os. (FlixBus).

*Wracając z Włoch postanowiliśmy wybrać lot na trasie Mediolan- Praga za który zapłaciliśmy 15 euro od osoby. Dojazd na trasie Praga-Kraków- 45 zł/os. (FlixBus)

3. Jak wybrać miejsce przylotu? Czy mogę wyszukiwać loty do kilku miejsc jednocześnie?

Jeśli wybierasz się na spontaniczny wjazd najbardziej odpowiednie będzie wybranie opcji- Miejsce Przylotu: Wszędzie. Jest to bardzo wygodna funkcja Skyscannera pozwalająca wyszukiwać promocje na bilety lotnicze. Mogą Wam posłużyć jako transport do docelowej lokalizacji albo jako część potencjalnej trasy. Zakładając, że w wybranym przez Was terminie najtańsze loty są na przykład do Holandii, a Wy docelowo chcieliście dotrzeć na Majorkę. Może się okazać, że z Holandii loty na Majorkę okażą się znacznie tańsze niż z Polski.

4. Jak wybrać najlepszy termin zakupu biletów? Czy trzeba kupować je z dużym wyprzedzeniem?

Jeżeli nie musisz przywiązywać się do sztywno określonego terminu- skorzystaj z funkcji „Najtańszy miesiąc“. Warto w ten sposób poszukiwać tanich lotów, jeszcze zanim zaplanujecie termin urlopu i spróbować później wynegocjować go w wybranym przez was czasie. Wówczas bielt kupujemy z dużym wyprzedzeniem otrzymując koszystniejsze ceny.

5. Kiedy korzystać z pośredników, a kiedy kupować bilety bezpośrednio na stronie linii lotniczych?

Jeżeli planujecie długą trasę, z dużą ilością przesiadek lepiej wybrać pośrednika dla którego wynegocjowane są ceny lotów. Zakup wszystkich biletów jednocześnie, gwaratuje zapewnienie zastępczych lotów w przypadku odwołania lub opóźnienia któregoś z poprzednich.

Bilety na stronie linii lotniczych warto kupować przy lotach bezpośrednich. Często ceny są o 5-10 euro niższe niż te oferowane przez pośredników.

6. Loty do Ameryki Północnej i Południowej- promocje.

Promocji możemy doczekać się również na bilety lotnicze na odległe kontynenty. LOT organizuje tydzień promocji na przeloty na trasie Warszawa- Toronto i kolejny tydzień- na bilety powrotne. Promocja polega na otrzymaniu dwóch biletów w cenie jednego. Aby skorzystać z okazyjnych cen biletów nie musimy kontrolować strony interentowej codziennie, wystarczy podać swój e-mail i zaczekać na powiadomiene o rozpoczynającej się promocji.

Bilety do Ameryki Południowej lub na Wysypy Karaibskie możemy kupić w okazyjnych cenach zakładając przesiadkę w Kanadzie lub Stanach Zjednoczonych. UWAGA! Pamiętajcie o konieczności posiadania wizy tranzytowej-C1 do Stanów Zjednoczonych przy przesiadkach oraz o doliczeniu około 2 h na odprawy tranzytowe. Opłata za promesę wizową to około 160 USD.

Inną opcją jest wybranie biletów na trasie Brazylia- Portugalia liniami lotniczymi Azul- ceny zaczynają się od 200 dolarów od osoby.

7. Gdzie jeszcze szukać tanich biletów? Co to są loty czarterowe?

Wiele biur podróży organizujących wycieczki dla swoich klientów wynajmuje samoloty na konkretnych trasach. Często nie wszystkie miejsca zostają wykupione. W takiej sytuacji możemy kupić bilety na przelot w bardzo atrakcyjnej cenie, zazwyczaj będę one tańsze im bliżej daty wylotu. To właśnie tzw. loty czarterowe, dostępne między innymi na stronach TUI, czy Rainbow.

8. Jak zapłacić za bilety lotnicze?

Płatności za bilety lotnicze możemy dokonać kartą kredytową, opcją PayPal lub przelewem bankowym. Dodatkowych opłat niestety nie da się uniknąć. Prowizja zostaje naliczona dla wszystkich transakcji przy zakupie biletów w tanich liniach lotniczych. Różnica polega na szybkości potwierdzenia rezerwacji. Przy płatnościach przelewem pewność, że bilety zostały zarezerwowane wybranej przez nas cenie mamy dopiero po zaksięgowaniu wpłaty przez przewoźnika.

9. Z jakim bagażem mogę lecieć?

Większość linii lotniczych oferuje tanie bilety jedynie na przelot z bagażem podręcznym, którego limity są ściśle określone i różne dla konkretnych przewoźników. Czasem warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowej opcji „Priority“ celem zabrania na pokład dodatkowej „małej torby“- koszt około 5 euro.

Przy kupowaniu biletów na loty międzykontynetalne zazwyczaj zobaczymy cenę zawierającą wliczony bagaż podręczny i rejestrowany oraz posiłki i napoje na pokładzie.

10. Jakie linie lotnicze wybrać?

Niestety większość tanich linii lotniczych nie zaoferuje Wam komfortu. Niewygodne fotele, brudne samoloty, poczęstunek niewliczony w cenę, a obsługa wiecznie zmęczona- takiego standardu możecie oczekiwać w Ryanair, Wizzair, czy EasyJet. Wyższej klasy usług spodziewajcie się m.in. w greckim Aegean i co bardziej przewidywalne w firmach obsługujących loty międzykontynentalne takich jak Azul czy LOT. Jeśli zależy Wam na komforcie wybierzcie coś więcej niż klasę ekonomiczną.

Pamiętajcie, że o ile płyny na pokład możemy zabierać tylko w 100 ml butelkach, o tyle jedzenie w bagażu podręcznym dozwolone jest praktycznie w każdej formie. Możemy zabrać wszystko co „suche“ i zapakowane w oryginalne opakowania, nie będzie problemu z kanapkami ani owocami. Nie zabieramy jedynie jogurtów, miodu i innych półpłynnych produktów żywnościowych.

Zostaw komentarz